Mistä Konjunktuuri Oy sai alkunsa? Millaisia tarinoita perustaja Anne Pääkkönen kertoo yrityksen matkan varrelta? Tässä blogissa pääsemme kuulemaan lisää.
Kun Anne perusti Konjunktuuri Oy:n vuoden 1989 lopulla, epäilijöitä riitti jonoksi asti. Tuolloin 25-vuotiasta iloisen rempseää yrittäjää ei pidetty uskottavana, mutta 35 vuotta myöhemmin hän voi ylpeänä todeta, että ilo ja sinnikkyys veivät pitkälle.
Anne aloitti kasvattamaan yhden hengen yritystään rohkeasti, mutta maltillisesti; alkuun hän käveli Varkauden Kauppakatua pitkin ja poikkesi yrityksiin kertomaan Konjunktuurin palveluista sekä soitti vielä siihen aikaan epätavallisia ”kylmiä puheluja” yrityksiin markkinoidakseen Konjunktuuria. Yrityksen kasvu lähti käyntiin yksi työntekijä kerrallaan, ja myydessään Konjunktuurin enemmistön vuonna 2022 uusille yrittäjille, oli Anne 35 työntekijän työnantaja. ”Olen pyrkinyt palkkaamaan itseäni koulutetumpia ja fiksumpia ihmisiä, koska sellaisten ympäröimänä minulla on ollut turvallinen olo. Hehän työn tekevät”, Anne kertoo.
Annen 32-vuotisen yrittäjyystaipaleen aikana Konjunktuuri palveli niin yrityksiä, kuntia ja kaupunkeja kuin oikeuslaitostakin. Kaiken aikaa Konjunktuuri Oy on elänyt monessa mukana ja toteuttanut sitä tarkoitusta, mitä varten se alun perin perustettiinkin – palvelemaan paikallisten yritysten ja toimijoiden tarpeita monipuolisesti ja asiakaslähtöisesti. Pitkän yrittäjätaipaleen aikana ainoastaan työntekijöistä ei tullut läheisiä, vaan myös asiakkaista on Annella lämpimiä muistoja. ”Asiakkaiden kanssa tuli koettua yhdessä iloja ja suruja, ylä- ja alamäkiäkin. He eivät olleet ”pelkästään asiakkaita”, vaan ihania ihmisiä, ja vuosien saatossa osan kanssa ihan ystävystyttiinkin”, Anne kertoo. Yrittämisen ohella Annen oma erikoisala on ollut unkarin kielen tulkkaus, mikä oli tärkeä taito esimerkiksi Hackmanin avatessa 90-luvulla aterintehtaan Unkariin. Tuolloin Anne toimi tulkkina, kun unkarilaisia työntekijöitä koulutettiin tehtäviin.
Nyt Anne on luopunut kaikesta omistajuudestaan Konjunktuurissa, mutta on edelleen firman menossa mukana Varkauden Kauppakamariosaston ja Varkauden siviili-ilmailusäätiön asiamiehenä. Anne kertoo olevansa erittäin onnellinen siitä, että löysi Konjunktuurille innostuneet ja osaavat jatkajat, jotka vievät yritystä rohkeasti eteenpäin. Myös yrityksestä luopuminen on sujunut Annen mukaan odotettua paremmin. ”Hiljalleen laskeutuminen on ollut hienoa aikaa, ja olen saanut harjoitella luopumista. Olen ylpeä itsestäni ja kaikista, jotka ovat olleet yrityksessä mukana, mutta vanhaan ei pidä jäädä kiinni” Anne summaa.
Koko Konjunktuurin porukka on pohjattoman kiitollinen Annelle kaikesta siitä, mitä hän on rakentanut!
Annen iloinen olemus ja tarmokas asenne tarttuu helposti, eikä hänen kanssaan käytäviin keskusteluihin kyllästy koskaan.